Fundacja AST Fundacja AST

Cesar Millan, co o Nim sądzicie?

Masz problem, postaramy się pomóc.

Re: Cesar Millan, co o Nim sądzicie?

Postprzez luna » 19 Paź 2013, 13:04

TD wprowadzała zasady, które są bardzo ważne dla psów. Sama mam psa, podobno trudniej rasy, dla nas nie ma znaczenia kto pierwszy przejdzie przez drzwi, ważne żeby pies był spokojny.

Dla mnie Millan często przedstawia pseudonaukowy bełkot, czytałam jak narazie tylko fragmenty jego książek, bo wolę zainwestować w lepsze pozycję. Jedyne o można dobrego wynieść z jego metody to bycie spokojnym.
luna
 
Posty: 27
Rejestracja: 13 Wrz 2013, 19:56

Re: Cesar Millan, co o Nim sądzicie?

Postprzez agam » 19 Paź 2013, 13:12

Miki napisał(a):skoro teoria dominacji została obalona to mogę pozwolić mojemu psu jeść przede mną, wchodzić i wychodzić pierwszemu z mieszkania itd. bez żadnego wpływu na jego zachowanie??
Chcę żeby ktoś mnie uświadomił czy wszystko co było do tej pory mówione było złe i niepotrzebne??


Wg obecnego stanu wiedzy o psiej psychologii owszem, możesz.
Postępowanie zgodne z teorią dominacji o tyle faktycznie pomaga, że przewodnik wytwarza w ten sposób rytuały, którą są psu potrzebne, oraz ogólnie się pilnuje, co też pomaga mu w ustawieniu psa. Jednak wiele z tych rzeczy jest zbędnych (jak mówię, w świetle obecnej wiedzy, faktu, że autor teorii dominacji ją odwołał, przyznając się do pomyłki itp.). Psy nie działają w celu zostania przywódcą stada w relacji z człowiekiem (bo udowodniono, że nie tworzą stad wzorowanych na wilczych nawet miedzy sobą, co dopiero międzygatunkowo), ale na zasadzie "opłacalne - nieopłacalne". Więc oczywiście sprawdzają, na co mogą sobie pozwolić, np. czy mogą kraść żarcie, spać na kanapie (ale nie dlatego, że kto na kanapie, ten szef, tylko bo kanapa jest wygodna i dobry z niej widok), ignorować polecenia. Dlatego zadaniem człowieka nie jest psa zdominować, żeby zostać alfą, ale ustalić jasne zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. Oczywiście do tych zasad może należeć jedzenie przed psem i przechodzenie przed nim w drzwiach, ale nie musi i nie ma to wpływu na zachowanie psa. Zachowanie psa można zepsuć brakiem konsekwencji i pokazaniem mu, że złe (z naszego punktu widzenia) zachowania się opłacają.
Ja mam w domu trzy psy, w tym jednego w typie ttb. Jedzą, kiedy im dam (a ja jem, kiedy chcę), przechodzą w drzwiach, jak akurat jest wygodnie, śpią na kanapie, chyba, że je wygonię. Żadnego nigdy nie wywalałam siłą ani nie szarpałam za kark (co, o ile pamiętam, jest sposobem na pokazanie swojej władzy wg teorii dominacji). I nie ma z nimi żadnych problemów wychowawczych, słuchają poleceń, dwa z nich pracują w dogoterapii. Jeśli któryś (zazwyczaj Charlie, ttb) postanowi sprawdzić, czy jednak na pewno trzeba mnie słuchać, spokojnie przypominam mu, że owszem, trzeba i żyjemy radośnie dalej.
Więc "uświadamiając" - to, co do tej pory było mówione, o tyle nie było złe i niepotrzebne, że w wyniku stosowania teorii dominacji można ułożyć grzecznego psa, wyrabia się jakże potrzebną konsekwencję itd. Było jednak o tyle złe, że 1. opierało się na błędnych założeniach 2. miękki pies, wychowywany mocną dominacją, może się zamknąć w sobie. I o tyle niepotrzebne, że wychowanie zgodne z teorią dominacji propaguje niektóre zachowania całkiem bez sensu (typu pilnowanie kolejności posiłku chociażby).

A zupełnie nawiasem, w temacie "co było niemiłe" - ton odebrałam jako niesympatyczny i protekcjonalny. Ale mniejsza o większość, mam nadzieję, że teraz wiele sobie wyjaśniliśmy.
Awatar użytkownika
agam
 
Posty: 47
Rejestracja: 08 Lut 2013, 23:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Cesar Millan, co o Nim sądzicie?

Postprzez Miki » 19 Paź 2013, 13:50

W żadnym wypadku wypowiedź nie miała być taka, za jaką została odebrana! Nie jestem "fanką" Zaklinacza, i nie stosuje jego rad. Ale zastanowiło mnie jak to w końcu jest, trochę to zaburzyło to mój pogląd o sensowności tego co robimy z psem, (który przysparza nam nie mało kłopotów i problemów z prawie całym światem :p) i wydawało nam się że to nieco pomaga.
Miki
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Sty 2013, 11:20

Re: Cesar Millan, co o Nim sądzicie?

Postprzez Okarolina » 28 Wrz 2016, 13:37

jestem zdania, że psy potrzebują jasnych komunikatów, to zapewnia poczucie bezpieczeństwa zwierzęciu
Okarolina
 
Posty: 20
Rejestracja: 27 Wrz 2016, 14:46

Poprzednia

Wróć do Wychowanie i szkolenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron