Fundacja AST Fundacja AST

Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych suk

Tematy związane z przepisami prawnymi.

Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych suk

Postprzez Judyta » 28 Lip 2014, 18:04

Drodzy,

Utworzyłam właśnie nową petycję i mam nadzieję, że wy również zdecydujecie się ją podpisać -- nazywa się:
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Kary za nie sterylizowanie nierasowych suk

Ta sprawa leży mi na sercu i próbuję zebrać 500
podpisów.

Więcej o tej sprawie. Przeczytajcie i podpiszcie:
https://secure.avaaz.org/pl/petition/Se ... ?Day2Share

Takie kampanie zawsze rozwijają się dzięki wsparciu szerszych grup sygnatariuszy -- poświęć chwilę, podpisz i podaj dalej.

Bardzo serdecznie dziękuję,
Judyta
 
Posty: 35
Rejestracja: 25 Lip 2013, 16:30

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez wronka » 28 Lip 2014, 18:26

Ja rozumiem Twój sprzeciw, ale taka petycja to - wydaje mi się - kompletna utopia.
Na jakiej podstawie prawnej ktokolwiek miałby nakazywać sterylizowanie prywatnych zwierząt? I kto miałby to egzekwować?
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez blue.berry » 29 Lip 2014, 09:54

żeby były kary, to musi być nakaz.
tak jak w przypadku szczepień - szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i za jego brak można nałożyć karę (np mandat na 500 pln). natomiast pozostałe szczepienie nie są obowiązkowe i za ich brak weterynarz może co najwyżej pokiwać palcem. więc analogicznie jest i tutaj - nie możesz nakładać mandatu na niedopełnienie czegoś, co nie jest prawnym obowiązkiem. przecież na chwile obecna nawet w schroniskach nie ma prawnego obowiązku sterylizacji zwierząt. to są regulacje wewnątrz schroniskowe. poza tym są psy dla których zabieg sterylizacji byłby problemem - mające kłopoty z sercem, tarczycą, stawami, chorobami skóry. ich właścicieli tez byś karała? czy byliby z tego obowiązku zwolnieni. a jeśli by byli to kto by o tym decydował?

na chwilę obecną o wiele ważniejsza jest przede wszystkim edukacja, prawidłowa egzekucja przepisów z ustawy o ochronie zwierząt (czyli orzekanie kar w pełnych wymiarach i nie oddalanie wniosków na okoliczność małej szkodliwości czynu), doprowadzenie do tego by chipowanie było obowiązkowe (czyli zabieg o wiele mniej inwazyjny, tańszy i łatwiejszy do przeprowadzenia) i temu podobne rzeczy. to co proponujesz jest nierealne, absolutnie rozmijające się z obowiązującym prawem i wcale nie takie oczywiste etycznie. cel szczytny ale wiedza za mała. proponuję zdjąć petycję.
Awatar użytkownika
blue.berry
Moderator
 
Posty: 671
Rejestracja: 14 Gru 2010, 16:23

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez ika77 » 29 Lip 2014, 15:49

Link nie działa, oczywiście podpisywać nie mam najmniejszego zamiaru, ale chciałam poczytać na ile od strony logistycznej, merytorycznej podeszłaś do tematu, tak dla własnej ciekawości.
ika77
 
Posty: 32
Rejestracja: 22 Mar 2011, 21:02

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez Judyta » 29 Lip 2014, 18:20

Z jednym mogę przyznać wam rację-nie zastanowiłam się kto miałby sprawdzać czy suki są sterylizowane.Ale to jedyna rzecz,którą sobie mogę zarzucić.
'' nie możesz nakładać mandatu na niedopełnienie czegoś, co nie jest prawnym obowiązkiem"-właśnie po to jest ta petycja,bo chcę,żeby to się stało prawnym obowiązkiem.
" są psy dla których zabieg sterylizacji byłby problemem - mające kłopoty z sercem, tarczycą, stawami, chorobami skóry. ich właścicieli tez byś karała?"-jeśli właściciel przedstawiłby zaświadczenie od weterynarza,że suka nie może być wysterylizowana ze względów zdrowotnych to nie ma problemu,fakt nie ujęłam tego w petycji
"na chwilę obecną o wiele ważniejsza jest przede wszystkim edukacja"-edukacja edukacją,nie mam nic przeciwko niej,ale to nie wystarcza,nieodpowiedzialni ludzie muszą odczuć solidne kary finansowe,żeby coś do nich dotarło
Ja po prostu nie mogę na to wszystko patrzeć ile szczeniąt szuka domu.Po ulicach błąka się cała masa bezdomnych psów,psy są wyrzucane przy każdej okazji.Wystarczy wejść na portal społeczościowy typu facebook i od razu na głównej stronie wyświetla mi się ile szczeniąt szuka domu-w ciągu dnia przynajmniej kilkanaście i tak jest każdego dnia.Ile z nich znajdzie domy?Dwójka,trójka w ciągu dnia?A pozostałe np. dziesięć?Przeczekają kilka miesięcy w dt,a potem jeśli dt deklaruje się na kilka miesięcy (a zauważam,że jest tak coraz częściej) to gdzie te pieski trafią?Do schroniska,za kraty.Tam będą znudzone,bez ruchu,bo nie ukrywajmy-wolontariuszy ciągle brakuje-te szczenięta staną się aspołeczne,lękliwe lub agresywne,może niektóre znajdą domu,może nieliczne będę szczęśliwe,ale co z pozostałymi?Ktoś je adoptuje,a potem nie poradzi z ich wychowaniem i porzuci,może przyjdą wakacje i także trafią na ulicę albo ponownie do schroniska.A może część z nich nigdy nie zobaczy świata poza kratami,nie dotknie trawy,nie zobaczy śniegu...
Nie mogę już dłużej patrzeć na to jak ludzie nieodpowiedzialnie rozmnażają nierasowe suki.
Judyta
 
Posty: 35
Rejestracja: 25 Lip 2013, 16:30

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez ika77 » 29 Lip 2014, 19:48

Czyli merytorycznie leżysz, tak myślałam.
Jeśli chcesz coś robić, to pomyśl o takim działaniu które jest realne do wykonania, dopięte merytorycznie, może pogadaj z prawnikiem, wtedy zrozumiesz jak to może wyglądać, co jest realne, a co trafi najwyżej do szuflady.
Pomyśl sama, już jest furtka, kro ie zechce ciąć, skorzysta " z przyczyn zdrowotnych" czyli działanie w tej kwestii jest bezcelowe, nikogo przymusem nie przekonasz do sterylki.
Piszesz kary finansowe, może poczytaj coś w tym temacie, bo z tego co czytam, to błądzisz totalnie. Najpierw się sama wyedukuj z zakresu w którym chcesz działać, nie piszę absolutnie złośliwie, tylko raczej realnie.Poczytaj kogo za co w jakiej wysokości na podstawie czego można ukarać, itp, czyli wszystko w sumie .
Tylko zastanów się nad samym pojęciem suki nierasowej po zmianie ustawy, jaka to suka? Te wszelkie nowe związki, stowarzyszenia są zarejestrowane, ZkwP monopolu nie ma. Teraz psuduchy mają znacznie łatwiej niż przez wejściem tej ustawy w życie.
Doprecyzuj jaka suka jest rasowa, zobacz czy Twoje oczekiwanie są realne, przemyśl to dokładnie.

Chyba sama widzisz już więcej niż na początku?
ika77
 
Posty: 32
Rejestracja: 22 Mar 2011, 21:02

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez blue.berry » 29 Lip 2014, 21:25

Judyta napisał(a):'' nie możesz nakładać mandatu na niedopełnienie czegoś, co nie jest prawnym obowiązkiem"-właśnie po to jest ta petycja,bo chcę,żeby to się stało prawnym obowiązkiem.


to co w pierwszej kolejności możesz sobie zarzucić, to brak logiki. i też nie piszę tego złośliwie tylko żeby ci pokazać, że źle kombinujesz.
skonstruowałaś petycję w której zwracasz się "z prośbą o nakładanie kar pieniężnych w wysokości 2000 zł za posiadanie nie wysterylizowanej suki bez rodowodu". więc napiszę po raz drugi - nie można karać za niedopełnienie czegoś, co nie jest prawnie obowiązkowe. a sterylizacja psów nie jest obowiązkowa. nie przygotowałaś petycji w kierunku zmiany prawa i wprowadzeniu obowiązkowej sterylizacji. masz petycję z prośbą o karanie za brak sterylizacji. to jest właśnie brak logiki.

poza tym, jak słusznie zauważyła ika - merytorycznie ta petycja leży. jest w niej dużo emocji i smutnych powieści, a do zmiany prawa potrzebne są konkrety. pierwszy to właśnie pojęcie suki nierasowej. na tym już się wyłożyli ci co przygotowywali ustawę o zakazie sprzedaży nierodowodowych szczeniąt, czego efektem jest powstanie całej masy szemranych klubów i klubików, które w zupełności wystarczą by dać papiery do spełnienia warunków zawartych w tej ustawie. druga kwestia - egzekwowanie i kontrole. myślę że doskonałym przykładem do przemyśleń jest obowiązkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. ogromna masa psów nigdy w życiu nie była szczepiona. i ich właściciele nigdy nie dostali za to żadnego mandatu. bo nie ma kto tego sprawdzić. i kwestia tego dotyczy przede wszystkim właśnie "szczególnie małych miejscowości i wsi". uważasz, że jak sie nie kontroluje jednego, to nagle znajdą się środki i ludzie na kontrolę drugiego? i jakby to niby miało wyglądać? na zasadzie wtargnięcia do czyjegoś domu, zabrania psa i zrobienia mu usg? przedstawienia zaświadczenia? no proszę... pod przemyślenie poddaję też przykład zakazu kopiowania uszu (obowiązuje od 2 lat) i ilości młodych psów (w konkretnych rasach) z kopiowanymi uszami obecnych na wystawach. to daje pewne wyobrażenie na temat "zaświadczenie od weterynarza". bardzo konkretne.

na temat wątpliwości etycznych dotyczących tego nakazu to nawet nie chce mi się pisać.
oraz naprawdę uważasz, że jakiekolwiek szanse ma pomysł odgórnego nakazu sterylizacji nierasowych suk? w kraju w którym ciężko jest załatwić ustawę regulującą obowiązkowe chipowanie.
Awatar użytkownika
blue.berry
Moderator
 
Posty: 671
Rejestracja: 14 Gru 2010, 16:23

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez Judyta » 30 Lip 2014, 12:11

"Tylko zastanów się nad samym pojęciem suki nierasowej po zmianie ustawy, jaka to suka? Te wszelkie nowe związki, stowarzyszenia są zarejestrowane, ZkwP monopolu nie ma. Teraz psuduchy mają znacznie łatwiej niż przez wejściem tej ustawy w życie."-zgodnie z prawem suka nierasowa to taka,która nie posiada rodowodu czyli wszystkie mieszańce oraz te niby rasowe,ale nie posiadające potwierdzenia swojego pochodzenia.Co do tych nowych związków,stowarzyszeń to nie podobają mi się one,ale tego prawnie raczej się nie ruszy,bo są zarejestrowane.
"sterylizacja psów nie jest obowiązkowa. nie przygotowałaś petycji w kierunku zmiany prawa i wprowadzeniu obowiązkowej sterylizacji"-ale właśnie o to mi chodziło,żeby zmienić prawo tak,aby sterylizacja stała się obowiązkiem.
"merytorycznie ta petycja leży. jest w niej dużo emocji i smutnych powieści, a do zmiany prawa potrzebne są konkrety"-może i są w niej emocje,ale uważam,że przedstawiłam też konkrety,np. co się dzieje jeśli te suki nie są sterylizowane,jak duży jest problem bezdomności,jakie są szanse na to,że psy będą znajdować kochające domy.
"naprawdę uważasz, że jakiekolwiek szanse ma pomysł odgórnego nakazu sterylizacji nierasowych suk? w kraju w którym ciężko jest załatwić ustawę regulującą obowiązkowe chipowanie."-zdaję sobie sprawę z tego,że w Polsce jest cokolwiek trudno wyegzekwować jeśli chodzi o prawo,ale jeśli nikt nie będzie nic próbował zmienić to nic się nie zmieni.A już całkiem mnie trafia jak słucham w wiadomościach o prawnych sprawach typu,że właściciel nie dostał kary za wyrzucenie psa przez okno z któregoś piętra,pomimo,że pies doznał obrażeń,bo piętro było zbyt niskie,żeby prawnie ukarać właściciela,a jakby było 2 piętra wyżej to wtedy byłby ukarany-tylko,że wtedy pies być może by nie przeżył.Denerwuje mnie to,że w tym kraju potrzeba tragedii,żeby coś do kogoś dotarło.
Przyznaję,że jest to moje pierwsza petycja jaką napisałam i może ona nie jest jakaś idealna,ale wolę próbować robić cokolwiek niż bezczynnie się temu wszystkiemu przyglądać.
Judyta
 
Posty: 35
Rejestracja: 25 Lip 2013, 16:30

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez blue.berry » 30 Lip 2014, 12:48

Judyta napisał(a):"sterylizacja psów nie jest obowiązkowa. nie przygotowałaś petycji w kierunku zmiany prawa i wprowadzeniu obowiązkowej sterylizacji"-ale właśnie o to mi chodziło,żeby zmienić prawo tak,aby sterylizacja stała się obowiązkiem.


to przygotuj petycję w kierunku zmiany prawa, tak aby sterylizacja suk nierasowych stała się obowiązkowa. na razie masz petycje o karanie za coś, co nie jest ani obowiązkowe ani uregulowane prawnie. a to jest bez sensu. nie wiem jak bardziej jasno mam ci to jeszcze wytłumaczyć.

"Przyznaję,że jest to moje pierwsza petycja jaką napisałam i może ona nie jest jakaś idealna,ale wolę próbować robić cokolwiek niż bezczynnie się temu wszystkiemu przyglądać."

żeby zmieniać prawo dobrze, trzeba to robić mądrze. same dobre chęci oraz idea "robienia czegokolwiek" nie wystarcza. a wręcz jest szkodliwa, jak pokazały zmiany prawne mające uregulować rozmnażanie i sprzedaż psów bez rodowodów.
Awatar użytkownika
blue.berry
Moderator
 
Posty: 671
Rejestracja: 14 Gru 2010, 16:23

Re: Petycja w sprawie kar za nie sterylizowanie nierasowych

Postprzez wronka » 30 Lip 2014, 12:57

Jasne, że lepiej robić cokolwiek niż nic. Ale jeszcze lepiej robić to w momencie, kiedy jest się do takich działań przygotowanym - i zasadniczo o to nam chodzi.
Żeby petycja miała ręce i nogi powinna być - jak już pisano wcześniej - skonsultowana z prawnikiem, najlepiej biegłym w tego rodzaju prawie. Powinna zawierać w sobie odniesienia do konkretnych przepisów zamieszczonych w konkretnych ustawach i rozporządzeniach oraz propozycje korekt / uzupełnień tych przepisów w taki sposób, aby osiągnąć postulowany cel. Tymczasem Twoje pismo nie zawiera żadnych szczegółów, bo ogólny opis problemu bezdomności (bez przytaczania choćby danych statystycznych) to ogólnik i oczywistość. To tak nie działa.
Piszesz, że nowych związków i stowarzyszeń nic nie ruszy, bo są zarejestrowane, a jednocześnie postulujesz przymusową sterylizację suk nierasowych. Jeśli - czysto hipotetycznie, bo to kompletnie niemożliwe - proponowany przez Ciebie przepis wszedłby w życie przy obecnym stanie prawnym to uderzyłby przede wszystkim w osoby, które swoich zwierzaków nie eksploatują jako samobieżnych bankomatów i do problemu bezdomności przyczyniają się w najmniejszym stopniu. A to nie o te osoby przecież chodzi. Nie dotyczyłby też psów bezdomnych - bo one nie mają właściciela, więc osoby odpowiedzialnej za sterylizację. Nie dotyczyłby suk zarejestrowanych w stowarzyszeniach styczniowych, bo one są "legalne" (a rejestracja to kilkadziesiąt złotych, więc wielokrotnie mniej niż zakładana kara). Problem w tym, że w świetle obowiązujących aktualnie przepisów nie istnieje prawna definicja "psa rasowego" i "rodowodu". Jedynym aktem prawnym, który reguluje tego typu zagadnienia jest ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich - tyle, że pies nie jest zwierzęciem gospodarskim, więc go to nie dotyczy. Tymczasem znowelizowana w 2012 roku ustawa o ochronie zwierząt z kolei wprawdzie zakazuje rozmnażania w celach handlowych psów i kotów poza organizacjami społecznymi, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą zwierząt rasowych, jednocześnie jednak nie wskazuje na definicję zwierzęcia rasowego. I od tego zaczyna się problem. W aktualnej sytuacji prawnej - rozpatrując temat od strony czysto "mechanicznej" - rodowód wydany przez Towarzystwo Miłośników Psów, Kotów i Dżdżownic jest równie wartościowy jak rodowód FCI. Wystawienie takiego rodowodu wydrukowanego na domowej drukarce sprawia, że pies staje się rasowy.
Dopóki ustawodawca nie pochyli się poważnie nad tym zagadnieniem i nie uporządkuje tematu "rasowości" od strony definicji żadne inne działanie w postulowanym przez Ciebie kierunku (z którym się - de facto - niezbyt zgadzam, bo podobnie jak Blueberry uważam, że znacznie potrzebniejsze byłoby wprowadzenie obowiązku chipowania i odpowiedzialności finansowej za "przypisane sobie" zwierzę) zwyczajnie nie ma racji bytu.
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

Następna

Wróć do Psy i prawo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron