Strona 1 z 4

kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 01 Maj 2011, 20:23
przez marta3xl
ludki mam pytanko jak jest prawnie czy ustawodawczo jak chodze z psem na smyczy to musi być też w kagańcu ? a jak jest w kagańcu to czy musi być na smyczy ?

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 01 Maj 2011, 20:39
przez Sylwia
Ja nie slyszalam... i podobno musi byc jedno i drugie. Mojej kaganiec zawsze byl przypiety do smyczy albo w pysku mojej suni w razie czego :D

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 01 Maj 2011, 20:43
przez kilcia
Martuniu, wedle przepisów psy raz dużych lub niebezpiecznych powinny być zarówno w kagańcu jak i na smyczy.
Jednak moja sucz biega luzem w kagańcu, a Młody na smyczy bez kagańca (tyle, że zawsze mam go przypiętego do spodni)...nie raz mijałam patrole Policji lub Straży M. i nigdy mi uwagi nie zwrócono. Więc generalnie jest to martwy przepis ;)

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 01 Maj 2011, 22:48
przez Jok
Nie ma przepisu, który odnosi się do ras dużych. Bo każdy może poswojemu rozpoznawać rasę dużą . Przepisy te nie są jasno sprecyzowane.. Wiecej tutaj

http://www.psy24.pl/753-Obowiazek-smycz ... prawo.html

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 02 Maj 2011, 10:06
przez kilcia
Jok co racja to racja...(ja bazowałam na informacji zamieszczonej w naszym urzędzie, faktycznie przepis uogólnia, że pies to pies,nie ważne czy mały czy duży).
A jeszcze wracając do tego głupiego szufladkowania jeśli chodzi o tzw. rasy niebezpieczne, nijak to się ma do np. moich aściaków...noo chyba że ktoś uważa, że mogłby zostać zalizany na śmierć :lol: (w tym przypadku i one kwalifikują się do tej grupy)

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 02 Maj 2011, 15:20
przez marta3xl
kurcze to nie dobrze że i kaganiec bede musiała zakładać moim dzieciakom bardzo tego nie lubią :(

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 02 Maj 2011, 21:04
przez pyszczydlo
powiem wam tak co miasto to inny przepis,w Toruniu wymyślili,że pies ma być w kagańcu albo na smyczy chyba,że jest agresywny,ale przepis mówi też że pies pod kontrolą właściciela może biegać bez smyczy i kagańca na terenie mało uczęszczanym,i ja tak robię,kłóciłam się ze strażą miejską o to mnóstwo razy i zawsze moje było na wierzchu.Poza tym przepis mówi,że pies ma być na smyczy ,ale nie mówi o tym że na drugim końcu ma być właściciel :mrgreen: sprawdzałam to dokładnie nigdzie nie ma o tym mowy,więc jest pole do popisu ja to wykorzystuję na maxa, Megun biega na wolno puszczonej lince jak jesteśmy w takim miejscu,że pałęta się straż miejska( która przeważnie nie ma nic innego do roboty jak prześladować właścicieli psów i kierowców) i też zawsze z nimi wygrywałam :lol:

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 09 Wrz 2011, 10:26
przez extinkle
Tak, regulują to przepisy gminne, wiec należy dowiedzieć się, jakie sa w danej miejscowości (także jeśli gdzieś wyjeżdżamy z psiakiem). w gdyni np. trzeba miec i smycz i kaganiec (dlatego zastanawiam sie, co zrobic jesli chce uzywac kantaru) na bulwarze, poza nim mozna sie powyklócać o kaganiec (ćwiczę to z moim dobermano-rotweilerem), ale na smyczy raczej psa trzeba miec stale, bo jak biega w samopas (nawet w kagancu) to straż miejska ma argument, ze moze pies stratowac i poturbowac dziecko, uderzyc kagancem, jak jest ciezki i metalowy itd... mandat 250 zł na dzień dobry. Asty niestety sie tak kojarza laikom, ze najchetniej to niektorzy by ich nie widzieli na ulicach - nawet na smyczy, w kagancu i kaftanie bezpieczenstwa dla psychicznych :) a macie moze jakis pomysl, czy da sie psa ubrac w kantar i kaganiec? bo na moj gust to jedno wyklucza drugie, ale moze o czyms nie wiem, a chcialabym zeby moj mial wolną szyje :)

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 07 Paź 2011, 09:22
przez Dardamell
W większości gmin jest przepis, że pies ma być na smyczy lub w kagańcu. Jedno co jest niezależne od prawa lokalnego to psy ras "uznawanych za agresywne" - one muszą być prowadzone na smyczy i w kagańcu.
Na szczęście nikt nie określił długości smyczy. Ja mam 20metrową linke szkoleniową.

Re: kaganiec czy smycz???????

PostWysłany: 07 Paź 2011, 10:44
przez kaska170708
ja mam taki problem kila kundelek chodzi bez kaganica na smyczey a kala chodzi w kaganicu na smyczy i czepija sie zeby kundelkowi zalozyc kaganiec jak ona nawet nie wie co to agresja i co z tym fantem zrobic bo ludzie chodza z kundlami spuszczonymi i do nich sie nie czepija czy to moze z powodu ze ide z dwoma psami i w tym jeden ast