Fundacja AST Fundacja AST

kaganiec czy smycz???????

Tematy związane z przepisami prawnymi.

kaganiec czy smycz???????

Postprzez marta3xl » 01 Maj 2011, 20:23

ludki mam pytanko jak jest prawnie czy ustawodawczo jak chodze z psem na smyczy to musi być też w kagańcu ? a jak jest w kagańcu to czy musi być na smyczy ?
marta3xl
 
Posty: 290
Rejestracja: 11 Lis 2010, 17:15

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez Sylwia » 01 Maj 2011, 20:39

Ja nie slyszalam... i podobno musi byc jedno i drugie. Mojej kaganiec zawsze byl przypiety do smyczy albo w pysku mojej suni w razie czego :D
Image

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Sylwia
 
Posty: 508
Rejestracja: 13 Mar 2011, 22:11
Miejscowość: Bieszczady

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez kilcia » 01 Maj 2011, 20:43

Martuniu, wedle przepisów psy raz dużych lub niebezpiecznych powinny być zarówno w kagańcu jak i na smyczy.
Jednak moja sucz biega luzem w kagańcu, a Młody na smyczy bez kagańca (tyle, że zawsze mam go przypiętego do spodni)...nie raz mijałam patrole Policji lub Straży M. i nigdy mi uwagi nie zwrócono. Więc generalnie jest to martwy przepis ;)
Image Image
Awatar użytkownika
kilcia
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 Lis 2010, 12:30
Miejscowość: Warszawa/Targówek

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez Jok » 01 Maj 2011, 22:48

Nie ma przepisu, który odnosi się do ras dużych. Bo każdy może poswojemu rozpoznawać rasę dużą . Przepisy te nie są jasno sprecyzowane.. Wiecej tutaj

http://www.psy24.pl/753-Obowiazek-smycz ... prawo.html
Jok
 
Posty: 593
Rejestracja: 28 Lis 2010, 17:01
Miejscowość: Opole

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez kilcia » 02 Maj 2011, 10:06

Jok co racja to racja...(ja bazowałam na informacji zamieszczonej w naszym urzędzie, faktycznie przepis uogólnia, że pies to pies,nie ważne czy mały czy duży).
A jeszcze wracając do tego głupiego szufladkowania jeśli chodzi o tzw. rasy niebezpieczne, nijak to się ma do np. moich aściaków...noo chyba że ktoś uważa, że mogłby zostać zalizany na śmierć :lol: (w tym przypadku i one kwalifikują się do tej grupy)
Image Image
Awatar użytkownika
kilcia
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 Lis 2010, 12:30
Miejscowość: Warszawa/Targówek

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez marta3xl » 02 Maj 2011, 15:20

kurcze to nie dobrze że i kaganiec bede musiała zakładać moim dzieciakom bardzo tego nie lubią :(
marta3xl
 
Posty: 290
Rejestracja: 11 Lis 2010, 17:15

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez pyszczydlo » 02 Maj 2011, 21:04

powiem wam tak co miasto to inny przepis,w Toruniu wymyślili,że pies ma być w kagańcu albo na smyczy chyba,że jest agresywny,ale przepis mówi też że pies pod kontrolą właściciela może biegać bez smyczy i kagańca na terenie mało uczęszczanym,i ja tak robię,kłóciłam się ze strażą miejską o to mnóstwo razy i zawsze moje było na wierzchu.Poza tym przepis mówi,że pies ma być na smyczy ,ale nie mówi o tym że na drugim końcu ma być właściciel :mrgreen: sprawdzałam to dokładnie nigdzie nie ma o tym mowy,więc jest pole do popisu ja to wykorzystuję na maxa, Megun biega na wolno puszczonej lince jak jesteśmy w takim miejscu,że pałęta się straż miejska( która przeważnie nie ma nic innego do roboty jak prześladować właścicieli psów i kierowców) i też zawsze z nimi wygrywałam :lol:
Awatar użytkownika
pyszczydlo
 
Posty: 1052
Rejestracja: 27 Gru 2010, 22:44

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez extinkle » 09 Wrz 2011, 10:26

Tak, regulują to przepisy gminne, wiec należy dowiedzieć się, jakie sa w danej miejscowości (także jeśli gdzieś wyjeżdżamy z psiakiem). w gdyni np. trzeba miec i smycz i kaganiec (dlatego zastanawiam sie, co zrobic jesli chce uzywac kantaru) na bulwarze, poza nim mozna sie powyklócać o kaganiec (ćwiczę to z moim dobermano-rotweilerem), ale na smyczy raczej psa trzeba miec stale, bo jak biega w samopas (nawet w kagancu) to straż miejska ma argument, ze moze pies stratowac i poturbowac dziecko, uderzyc kagancem, jak jest ciezki i metalowy itd... mandat 250 zł na dzień dobry. Asty niestety sie tak kojarza laikom, ze najchetniej to niektorzy by ich nie widzieli na ulicach - nawet na smyczy, w kagancu i kaftanie bezpieczenstwa dla psychicznych :) a macie moze jakis pomysl, czy da sie psa ubrac w kantar i kaganiec? bo na moj gust to jedno wyklucza drugie, ale moze o czyms nie wiem, a chcialabym zeby moj mial wolną szyje :)
extinkle
 
Posty: 1
Rejestracja: 09 Wrz 2011, 10:20

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez Dardamell » 07 Paź 2011, 09:22

W większości gmin jest przepis, że pies ma być na smyczy lub w kagańcu. Jedno co jest niezależne od prawa lokalnego to psy ras "uznawanych za agresywne" - one muszą być prowadzone na smyczy i w kagańcu.
Na szczęście nikt nie określił długości smyczy. Ja mam 20metrową linke szkoleniową.
Awatar użytkownika
Dardamell
 
Posty: 53
Rejestracja: 29 Wrz 2011, 18:15

Re: kaganiec czy smycz???????

Postprzez kaska170708 » 07 Paź 2011, 10:44

ja mam taki problem kila kundelek chodzi bez kaganica na smyczey a kala chodzi w kaganicu na smyczy i czepija sie zeby kundelkowi zalozyc kaganiec jak ona nawet nie wie co to agresja i co z tym fantem zrobic bo ludzie chodza z kundlami spuszczonymi i do nich sie nie czepija czy to moze z powodu ze ide z dwoma psami i w tym jeden ast
Dziękuję, że jesteś blisko.Za serce, co niesiesz w pysku!Za ciężką mordę i łapy obie!I za kolory świata co nosisz w sobieDziękuję, że każdej nocy ogrzewasz mnie snem spokojnym,Za Twe spojrzenia i najwierniejsze oczy!Dziękuję, że jesteś i że zawsze czekasz
Awatar użytkownika
kaska170708
 
Posty: 487
Rejestracja: 24 Cze 2011, 17:09

Następna

Wróć do Psy i prawo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron