Podręczna biblioteczka - część 3

Biblioteczka czesc3

 

 

Stanley Coren
Pies z naukowego
punktu widzenia

 

 

"Jestem tuż obok ciebie - mówi oddech psa. - Razem zmierzymy się z życiem. Nie ma takiego potwora, nie ma takiego intruza, który mógłby cię zaskoczyć, niedostrzeżony, bo ja tu stoję na straży. Ja jestem twoimi oczami i uszami. Nie skrzywdzi cię nikt, bo ja stoję u twojego boku, aby cię ostrzegać i bronić, zawsze, gdy będzie trzeba. Jutro zapolujemy razem. Będziemy paść nasze stada. Jutro zaświeci dla nas słońce. Razem będziemy zdobywać świat. Razem będziemy się cieszyć. Razem będziemy się bawić, choć żadne z nas nie jest już dzieckiem.
Jeśli los się odwróci... Jeśli będziesz cierpiał, ja cię pocieszę. Przyrzekam, że już nigdy nie będziesz czuł się samotny. Jako twój pies, składam ci te przysięgę i zaświadczam ją swoim szeptem, swoim oddechem tej nocy i każdej nocy, którą prześpię u twego boku."
Stanley Coren "Jak rozmawiać z psem"

stanley coren

Stanley Coren jest profesorem psychologii oraz naukowcem zajmującym się neuropsychologią, znanym ze swoich popularnych i nagradzanych książek na temat inteligencji, zdolności umysłowych oraz historii psów. Dzięki programom telewizyjnym emitowanym w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach świata, Coren zyskał ogromną popularność wśród miłośników psów, nie przerywając jednocześnie wykładów i badań psychologicznych na Uniwersytecie w Vancouver.

Stanley Coren urodził się w 1942 roku w Filadelfii, gdzie ukończył studia, zwieńczone doktoratem na Uniwersytecie Stanforda. Po studiach rozpoczął nauczanie w The New School for Social Research w Nowym Jorku, a stamtąd w 1973 roku przeniósł się na uniwersytet w Vancouver, gdzie otrzymał tytuł profesora psychologii oraz stanowisko rektora wydziału  neuropsychologii a także kierownictwo nad Laboratorium Percepcji, które to funkcje sprawował aż do 2007 roku. Dziś nadal uczy i prowadzi badania jako profesor emerytowany. Jest też instruktorem w Szkole Posłuszeństwa dla Psów w Vancouver. Wielu jego podopiecznych jest laureatami niezliczonych nagród w różnego rodzaju zawodach na posłuszeństwo.
Równolegle z karierą naukową, a szczególnie w jej późniejszych etapach, zainteresowania Corena zaczęły obejmować, poza ludzkimi, psie zachowania. Jako wielki miłośnik tych zwierząt, Coren zajął się  badaniem psich zachowań, zdolności umysłowych i inteligencji oraz więziach łączących ludzi z psami. Zmiana kierunku zainteresowań wpłynęła również na zmianę sposobu publikacji wyników badań. Przestały się one pojawiać, jak dotychczas, w czasopismach naukowych – naukowiec zaczął je wydawać w formie ogólnodostępnych książek.

W swoich książkach Coren zawarł niepublikowane dotychczas dane, zebrane zarówno przez niego jak i innych naukowców,  i oparte na rożnego rodzaju badaniach i ankietach. Np. w książce  „The Intelligence of Dogs” (Inteligencja psów) opublikował ranking inteligencji wśród 110 ras, utworzony w oparciu o ankiety wśród jurorów psich zawodów w USA i Kandzie. Ranking ten wywołał duży odzew zarówno w świecie kynologicznym, jak i w najważniejszych mediach. W książce „Why we love dogs” (Dlaczego kochamy psy?) Coren skupił się na osobowości właścicieli psów i tego, jak wpływa ona na przewidywanie relacji danego człowieka z różnymi rasami. Badania oparto na ankiecie przeprowadzonej wśród 6 tysięcy osób skłonnych podzielić się opowieściami o swoich doświadczeniach z różnymi psami. Książka ta, wydana w 1998, nadal cieszy się olbrzymią popularnością i bywa wykorzystywana przez pracowników schronisk do ustalania, czy dana rasa psa jest właściwa dla właściciela z określonym typem osobowości. Podobna metoda zastosowana została w przypadku kolejnej książki „Why does my dog act this way” (Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób?)  tutaj ankieta przeprowadzona u ponad tysiąca właścicieli psów, ułatwiła ustalenie najważniejszych cech charakterologicznych u różnych ras. Inne książki Corena na temat psich zachowań, wykorzystują badania prowadzone przez innych naukowców, a jego wkład autorski polega na popularyzacji i wyjaśnianiu wyników tych odkryć.
Wspomniana wyżej, wydana w 1994 roku książka „The Intelligence of Dogs” przyniosła Stanleyowi Corenowi sporą popularność, a połączenie miłości do psów z fachowym przygotowaniem psychologicznym okazało się receptą na międzynarodowy sukces - do dziś pozycja ta doczekał się szesnastu wznowień. Od tego czasu naukowiec opublikował jeszcze kilka innych tytułów poświęconych psiej inteligencji, nauce i umiejętności myślenia oraz zajmujących się więziami pomiędzy psem i człowiekiem we współczesnym świecie, które sprawiły, że stał się dla wielu miłośników psów prawdziwą wyrocznią. Jego książki są doceniane i nagradzane na całym świecie a „The Intelligence of Dog” przetłumaczono na 26 języków.
Praca naukowa i liczne publikacje Corena zostały uhonorowane między innymi Maxwell Medal of Excelence, przyznawanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Kynologicznych i nagrodą za Najlepszą Książkę dla Dzieci, ufundowaną przez Animal Behavior Society. Autor otrzymał również tytuł „Pisarza roku” z rąk International Positive Dog Training Association. Jego książka „Why Do Dogs Have Wet Noses” trafiła na listę dziesięciu najlepszych kanadyjskich książek dla dzieci, stworzoną w 2006 roku przez Stowarzyszenie Bibliotek z Ontario i została nagrodzona wyróżnieniem Red Cedar Book dla najlepszej publikacji popularnonaukowej dla dzieci.
Sukcesy w świecie literatury i popularność pisarza zaowocowała również programem telewizyjnymi Good Dog! nadawanym w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Coren bywa też gościem wielu programów poświęconym psom, jak również stale publikuje w wielu magazynach poświęconych psom.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że w świecie neuropsychologii Stanley Coren znany jest ze swoich przełomowych prac badawczych, podczas gdy masowa publiczność kojarzy go przede wszystkim z publikacji i programów poświęconych zachowaniu psów i ich relacjom z ludźmi.

Książki Stanleya Corena poświęcone psom:
Do Dogs Dream? Nearly Everything Your Dog Wants You to Know. (2012)
Born to Bark: My Adventures with an Irrepressible and Unforgettable Dog. (2010)
Dogs All-In-One for Dummies. (2010)
The Modern Dog. (2008)
Why do dogs have wet noses? (2008)
Understanding your dog for dummies. (2007)
Why does my dog act that way? A complete guide to your dog’s personality. (2006)
The Intelligence of Dogs (uaktualnione wznowienie – 2006, pierwsze wydanie - 1993)
Sensation and Perception (uaktualnione wznowienie – 2004, pierwsze wydanie 1987)
The Pawprints of history: Dogs and the course of human events. (2003)
How to speak dog: Mastering the art of dog-human communication. (2001)
Why We Love The Dogs We Do. (1998)
What Do Dogs Know? (1997)

W Polsce ukazały się następujące pozycje:

dlacze-kochamy-psy

"Dlaczego kochamy psy"
[wydawictwo Prószyński Media, 2003]

Książka na pewno zainteresuje wszystkich, którzy choć trochę zajmują się psychologią, a także miłośników psów oraz tych, którzy po raz pierwszy chcą wybrać dla siebie czworonożnego przyjaciela. Autor na podstawie własnych obserwacji i wielu przeprowadzonych badań, a przede wszystkim cech charakterologicznych sklasyfikował na nowo ponad 130 ras psów, dopasowując je do poszczególnych ludzkich osobowości. Niewątpliwie można ją polecić również osobom lubiącym ciekawostki z życia wyższych sfer, dowiedzą się bowiem wiele o przyjaźni Johna F. Kennedy'ego, królowej Elżbiety II, Elvisa Presleya i Eltona Johna z ich szorstkowłosymi ulubieńcami.

dlaczego-twoj-pies-zachowuje-sie

"Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób? Przewodnik po osobowości psa."
[wydawictwo Galaktyka, 2009]

Wyjątkowy przewodnik po psiej naturze, w którym autor odtwarza historię ewolucji poszczególnych ras i pokazuje, które psy są wprost stworzone do dominacji lub wręcz agresji, a które do współpracy z ludźmi i do przyjaźni. Zabawna, zaskakująca i mądra książka, która pozwoli ci znaleźć kompana lub lepiej zrozumieć twojego czteronożnego przyjaciela.
„Przyznam, że sama mam z tym problem: czy mój pies skoczyłby za mną w przysłowiowy ogień czy kieruje się instynktem samozachowawczym, jego własną korzyścią ? A może nasi ulubieńcy kochają nas bezinteresownie ? Czy jednak trwają przy nas tylko po to, by właśnie przetrwać? Czy są zdolni do uczuć wyższych? A jeśli tak, to dlaczego czasami reagują automatycznie, potrafiąc ugryźć rękę, która głaszcze?Czasem mam wrażenie, że im bardziej się w to zagłębiam, tym mniej jestem pewna, jak jest naprawdę. I tu przychodzi z odsieczą Stanley Coren, który w swoim przewodniku po psiej osobowości tłumaczy i systematyzuje psie motywy i zachowania w oparciu o najnowsze badania naukowe. A wszystko po to, by Ci pokazać, jak stworzyć psa doskonałego.Abyś ostrzegając innych na wszelki wypadek (psa nigdy nie można być do końca pewnym), mógł sam liczyć na niego jak na najlepszego przyjaciela.”
Dorota Jastrzębowska, red.nacz. miesięcznika „Mój pies”

inteligencja-psow

"Inteligencja psów"
[wydawnictwo Ksiązka i Wiedza]

Wśród wielu książek o zasadach pielęgnowania, tresury i hodowli psów poradnik ten wyróżnia się tym, że mówi przede wszystkim o inteligencji naszych przyjaciół. Książka zawiera psi test na inteligencję, dzięki któremu właściciel zorientuje się w możliwościach swojego ulubieńca, a osoba, która dopiero decyduje się na psa, dowie się jakie rasy będą dla niej najbardziej odpowiednie. Książka zawiera również dokładny opis "języka psów", ułatwiający zrozumienie tego, co nasz pies ma nam do powiedzenia.

Jak rozmawiac z psem

"Jak rozmawiać z psem"
[wydawictwo Galaktyka, 2007]

Opierając się na poważnych badaniach nad zachowaniem zwierząt, a także na latach własnych doświadczeń, Coren dowodzi, że przeciętny pies domowy jest w stanie rozumieć ludzką mowę na poziomie dwuletniego dziecka. Wprawdzie rozmowy na poziomie Lassie, wykreowane przez hollywoodzką fabrykę snów możemy odłożyć między bajki, ale dzięki Corenowi przekonujemy się, że prawdziwe porozumiewanie się z psami, daleko wykraczające poza ramy wydawania i słuchania komend, jest możliwe. Coren zajmuje się nie tylko słowami, dźwiękami, działaniami i znakami, jakimi my możemy przekazywać psom rozmaite komunikaty, ale także opisuje znaki i komunikaty, jakie one wysyłają do nas. Łatwe do zastosowania sposoby, dzięki którym my, ludzie możemy naśladować język, w jakim psy porozumiewają się miedzy sobą, sugestywne rysunki, objaśniające subtelności mowy ciała, oraz podręczny słowniczek i rozmówki w pieskim, czynią z tej książki niezastąpiony podręcznik dla miłośników psów, dzięki któremu będą mogli nawiązać prawdziwy, głęboki kontakt ze swoimi ulubieńcami.

tajemnice-psiego-umyslu

"Tajemnice psiego umysłu"
[wydawictwo Galaktyka, 2005]

Większość wielbicieli psów traktuje swoich czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny, a co za tym idzie, uważa, że psy czują, rozumieją i myślą, tak jak ludzie. Podobnie sądzi profesor psychologii Stanley Coren. Autor odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących słuchu, węchu, czucia, smaku, a także osobowości, świadomości i umiejętności psów. Opowiada o tym, przytaczając wiele ciekawych anegdot, przedstawia wyniki swoich badań, często mówi o zachowaniach swoich własnych podopiecznych.

charakter-psa-dla-bystrzakow

"Charakter psa dla bystrzaków" (wraz z Sarah Hodgson)
[wydawictwo Septem, 2009]

Autorzy książki - psycholog i trenerka psów - pomogą Ci zrozumieć emocjonalne potrzeby szczeniaka i wskazać najlepsze sposoby wychowania oraz kształtowania charakteru Twojego pupila. Doradzą również, jak opiekować się starzejącym się psem, zmagającym się z problemem zniedołężnienia. Przedstawią pozytywne techniki szkolenia Twojego czworonożnego przyjaciela, dostosowane do jego wieku. Znajdziesz tu także niezawodne sposoby postępowania z psami o różnej osobowości i temperamencie, prowadzenia zwierząt lękliwych oraz agresywnych.

Ina (04.03.2012)

Recenzje i opisy książek zaczerpnęłam ze stron:
www.lubimyczytac.pl
www.empik.com
Podziękowania dla Marcela za pomoc w tłumaczeniu biografii Stanleya Corena

 
Polish (Poland)Norsk bokmål (Norway)English (United Kingdom)