Hava male2

HAWA
w typie staffordshire bullterrier, wiek ok. 3 lat

Wygląd: rudo-brązowa, pręgowana
Charakter: przyjazna do ludzi, spokojna.
Zdrowie: wysterylizowana, zaszczepiona.

Miejsce pobytu: dom stały, Opole

Hawa to ok. 3 letnia, wysterylizowana sunia w typie staffordshire bull terrier.
Sunia została znaleziona w Białymstoku, była przywiązana do ławki. Nikt jej nie szukał, więc prawdopodobnie została porzucona. Trafiła do białostockiego schroniska, skąd zabralismy ją do fundacji.

Hawa na razie daje się poznać jako sunia przyjazna do ludzi. Każdego chętnie wita, lubi sie przytulać, być głaskana. Nie ma problemu z miejskimi hałasami, schodami, mieszkaniem. Ładnie znosi podróże samochodem. Na spacerach nie ciągnie i nie zwraca uwagi na mijane psy. Zna jedną komendę: "podaj łapę" I to tyle w temacie wyhcowania, ale widac że będzie ładnie pracować w oparciu o nagrody-smaczki. Jak na staffika jest spokojna i wyciszona.
W domu trzyma czystość, jednak nie wiemy co będzie się działo, jak zostanie zostawac sama. Póki co stresuje się zostawianiem w odosobnieniu. Kennel-klatka działa na nią bardzo stresująco. Reakcja na psy nie jest nam na razie do końca znana - Hawa nie była zachwycona obecnością szczeniaka w samochodzie, podczas naszej podróży do fundacji.
Hawa przebywa obecnie w Warszawie. Kiedy poznamy jej charakter, zaczynamy szukać domu. Sunia jest wprawdzie gotowa do adopcji pod kątem weterynaryjnym, nie wiemy jednak jaki dom będzie dla niej wskazany.

Hava1 Hava17 Hava5 Hava11
Hava15 Hava7 Hava10 Hava13

29.01.2014 Pierwsze dni w domu tymczasowym nie należały do łatwych. Hawa próbowała zjeść Czako (nasz podopieczny, który równiez przebywa w tym samym domu tymczasowym) i koniecznie trzeba było psy rozdzielać. Na początku użycie klatki kenelowej wydawało się niemożliwe, bowiem sunia uznawała klatkę za zło. Jednak opiekunka się nie poddała i udało jej się opanować sytuację. Dziś Hawa dogaduje się z Czako a i pozostawanie w klatce powoli przestaje być problemem. Jesteśmy bardzo wdzięczni Tamarze za to że się nie poddała. I parę słów od niej samej na temat Hawy:
„Jest to mała kompaktowa torpeda. Miasto nie robi na niej większego wrażenia, ładnie skupia uwagę na przewodniku. Psy na spacerach są mało interesujące, woli szukać śmieci które mogłaby zjeść. Jednak jak coś znajdzie wystarczy reprymenda słowna i oddaje skarb. Ludzie też są mniej ważni niż śmieci. Chodzi ładnie na smyczy. Hawa jak na taka torpedę przystało jest całuśna. Wszystkich wyliże i przy okazji wejdzie na głowę. Uczę ją, że jeden buziak wystarczy, ale jest strasznie głodna kontaktu z człowiekiem. Nie zna żadnych komend oprócz „łapa”. Uczymy się podstaw i mała szybko łapie, co się chce od niej.”

Hawa w nowym domu raczej powinna być jedynaczką. Nie do końca możemy zapewnić, że dogada się z każdym psem. Nie znamy jej stosunku do kotów. Jeśli chodzi o dzieci, to raczej polecamy ją do domu z większymi dziećmi. No i przede wszystkim dla bardzo aktywnych opiekunów, lubiących pracować z psem, z dużą ilością czasu i zabawek.

Hawa z Czako:
Hava22

03.03.2014 W sobotę Hawa pojechała do swojego nowego domu, do Opola. Zamieszkała u Damiana i Gabrysi. Z pierwszych wieści jest wszystko dobrze. Bardzo pięknie dziękujemy domkowi tymczasowemu, który opiekując się Czako dał radę przytulić jeszcze Hawę.

12.05.2014 Pod koniec kwietnia zarówno Hawa, jak i jej Rodzice przechodzili trudne chwile. Okazało się, że sunia wymaga pilnej operacji, ze względu na prawie 10 cm długości twór, jaki rozrósł się na jej śledzionie. W rezultacie Hawa jest po zabiegu usunięcia tego narządu. Na szczęście Hawa błyskawicznie wróciła do formy po operacji, jej Rodzice musieli stopować jej aktywność, żeby nie narażać szwów na pęknięcie. Twór wycięty wraz ze śledzioną, okazał się być najprawdopodobniej starym krwiakiem. Przed Hawą stopniowy powrót do aktywności, choć zawsze trzeba będzie pamiętać o braku śledziony.

Ogromnie dziękujemy Gabrysi i Damianowi, cudownym Rodzicom Hawy, za niezwykłą czujność, dbałość o dziewczynę, za poszukiwanie najlepszych lekarzy, dopilnowanie, by wykonana była cała solidna diagnostyka, za to, że pozostają w kontakcie z Fundacją, nie szczędzą środków ani czasu, by zapewnić Hawie jak najlepszą opiekę. Gabrysiu, Damianie, jesteście wspaniali! Dzięki takim adopcjom rosną nam serducha, dziękujemy!

Hava23 Hava24 Hava25