Podręczna biblioteczka - część 2

Biblioteczka czesc2

 

 

Po
Prostu
Polecane

 

 

Na tej półce naszej biblioteki stoją książki polecane przez nas. To co lubimy, to co nam się przydało, to co warto przeczytać. Te pozycje są zróżnicowane – od dość prostych, takich jak „Ja albo mój pies” Victorii Stilwell, dla początkujących właścicieli psów, po bardziej specjalistyczne, jak „Agresja u psów” Joel Dehasse. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Bo czytać warto!

pies-ktory-kochal-zbyt-mocno

Nicolas Dodman „Pies, który kochał zbyt mocno”
[wydawnictwo Galaktyka, 2006]

„Pies, który kochał zbyt mocno.” to nowatorski poradnik z zakresu psychologii psa. Książka w przystępny sposób ukazuje problemy dotyczące zaskakujących często zachowań, z jakimi mogą spotkać się właściciele psów. Co zrobić, gdy pies rzuca się z zębami na dzwoniący telefon? Jak pomóc psu, który boi się czwartków? Dlaczego niektóre psy obsesyjnie polują na własny ogon? Niektóre z tych zachowań mogą wynikać z błędów wychowawczych popełnionych przez właściciela, a inne z nich mają podłoże psychiczne. W książce znajdziemy również wiele cennych rad na temat postępowania z psami dominującymi i agresywnymi oraz panowania nad ich niepożądanymi zachowaniami. Analizując różnego typu agresywne zachowania, autor docieka do ich źródeł i pokazuje odpowiednie metody pracy z psem. W zależności od problemu  podsuwa nam różne metody pracy z psem. Skuteczne może okazać się odpowiednie szkolenie i wychowanie, czasem pomocna może być porada doradcy behawioralnego czy lekarza weterynarii - specjalisty zachowań zwierząt.

pies-i-czlowiek

Jean Donaldson „Pies i człowiek”
[wydawnictwo Galaktyka, 2007]

„Rzadko zdarza się, by ktoś pisał równie fachowo i przekonująco. „Pies i człowiek” to książka wyjątkowa. Choć to pierwsza duża publikacja tej autorki, nie waham się stwierdzić, że nigdy nie czytałem lepszej publikacji na ten temat. Jest nadzwyczaj oryginalna, fascynująca w lekturze i przynosi tyle nowych informacji, że po jej przeczytaniu wielu właścicieli psów z pewnością niemal całkowicie zmieni swoje poglądy na zachowanie psów i ich szkolenie.”
Ian Dunbar

„Pies i człowiek Jak żyć zgodnie pod jednym dachem?” To jedna z najbardziej inspirujących książek na temat zachowań psów i ich szkolenia, pozwalająca zrozumieć więź pomiędzy człowiekiem i psem. Tysiące psów uznaje się za beztalencia tylko, dlatego, że nie chciały, lub nie potrafiły nauczyć się poleceń właścicieli. O niektórych mówi się nawet, że są niezrównoważone psychicznie, a orzeka się to na podstawie zachowań, które przecież nakazuje im ich psia natura! Szczekanie, gryzienie, obwąchiwanie i obskakiwanie ludzi, a nawet walki z innymi psami, to dla naszych czworonożnych przyjaciół zachowania równie naturalne, jak merdanie ogonem czy zakopywanie kości. Zadaniem człowieka jest ułożenie psa i takie wpłynięcie na jego zachowania, aby nie przeszkadzały one ludziom, i były możliwe do zaakceptowania w naszej kulturze. Niestety, pies postępujący zgodnie z zasadami właściwymi jego gatunkowi, często popada w konflikt z normami ustanowionymi przez ludzi. Nie czyniąc więc w jego mniemaniu niczego złego, naraża się na niezrozumienie, odrzucenie, a nawet i fizyczną przemoc ze strony człowieka.

i-ja-albo-moj-pies-czyli-jak-miec-idealnego-psa

Victoria Stilwell „Ja albo mój pies”
[wydawnictwo FILO, 2010]

Victoria Stilwell to jedna z najbardziej rozpoznawalnych psich treserek na świecie, znana z metod jednocześnie bardzo skutecznych jak i pełnych troski, zarówno o psy i ich właścicieli. Jej łatwe do zastosowania instrukcje pomagają właścicielom psów nie tylko wyszkolić swoje psy, ale i je zrozumieć.
"Ja albo mój pies" przypomina właścicielom, że tresura nie polega na narzuceniu psu swojej woli, chodzi o dostarczeniu mu narzędzi, których potrzebuje, żeby żyć w świecie ludzi. Metody Victorii są proste i nadają się dla każdego. Dokładnie wie, jak złagodzić granice i konsekwencje miłością i czułością. Victoria zna rozwiązania wielu psich problemów i pokazuje, jak wprowadzić je w życie.
Tematy zawarte w książce to między innymi:
- Jak nauczyć szczeniaka czystości w domu?
- Ile ruchu potrzebuje pies twojej rasy?
- Dlaczego musisz być „głównym psem” w swoim domu?
- Jak powstrzymać swojego psa od podgryzania i gryzienia?
- Co zrobić, kiedy pies szczeka cały dzień, denerwując sąsiadów?
- Jak powstrzymać swojego ulubieńca przed skakaniem na gości?

Drugi koniec smyczy

Patricia McConnell „Drugi koniec smycz”
[wydawnictwo Galaktyka]

„Psy całym sercem starają się sprostać oczekiwaniom swoich opiekunów. Wkładają dużo wysiłku w to, żeby zrozumieć, o co chodzi człowiekowi. Czy my, jako istoty inteligentniejsze, nie powinniśmy ułatwić im tego zadania? Patricia McConnell przekonuje, że wystarczą drobne zmiany w komunikatach, abyśmy mogli się z psami lepiej porozumiewać. Przepis na przyjaźń doskonałą? Tak, to jest możliwe!”
Miesięcznik Przyjaciel Pies

Pies jest mistrzem w dostrzeganiu naszych nawet najdrobniejszych ruchów i zachowań i odbiera on każdy z nich jako ważny i posiadający swoje znaczenie. Tym niezwykle ważnym i mądrym stwierdzeniem Patricia McConnell rozpoczyna swoją książkę. Uświadamiając sobie tę prawdę, zaczynamy dostrzegać oczywisty sens każdej z porad autorki dotyczących komunikacji z psem.
W książce „Drugi koniec smyczy” autorka uświadamia nam, że niektóre nasze zachowania mogą być zinterpretowane przez psa zupełnie inaczej niż przez nas.
Na przykład, nasze serdeczne uściski z bliską osobą, przez psa mogą być odczytane jako zachowanie agresywne i może on odczuwać w takiej sytuacji niepokój. Jak więc znaleźć wspólny język? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Często wystarczy bardzo niewielka zmiana w tonie głosu czy w naszej postawie, aby pies zaczął rozumieć nasze polecenia, tak, jakbyśmy tego chcieli.
Patricia podaje proste wskazówki, które pomogą nam nakłonić psa do pożądanego zachowania. Na przykład, najlepszym sposobem ma powstrzymanie psa od nachalnych zachowań, którymi usiłuje on zwrócić na siebie naszą uwagę, jest po prostu odwrócenie wzroku i nie nawiązywanie kontaktu dopóki zachowuje się niewłaściwie.
Książka będzie niezwykle cenną pomocą dla każdego, kto pragnie nawiązać z psem prawdziwą, silną więź opartą nie tylko na emocjach, ale także na wzajemnym, dobrym zrozumieniu.

kliker-skuteczne-szkoelnie-psa

Karen Pryor „Kliker - skuteczne szkolenie psa”
[wydawnictwo Galaktyka, 2007]

”Szkolenie klikerowe w wykonaniu Karen Pryor to najbardziej fascynujący pokaz szkolenia psów, jaki kiedykolwiek widziałem. Żaden właściciel psa nie obejdzie się bez tych informacji.”
 Nicholas Dodman

To jedna z najlepiej napisanych książek o szkoleniu psów metodą pozytywnego wzmocnienia dostępnych na polskim rynku. Książka ta stanowi doskonały podręcznik dla osób chcących rozpocząć szkolenie swoich psów oparte wyłącznie na nagradzaniu pożądanych zachowań, bez odwoływania się do przemocy. Napisana jest zwięzłym i przejrzystym stylem. Dzięki tej książce dowiesz się, dlaczego pomyłki najlepiej jest ignorować, dlaczego karanie nie przynosi pożądanych efektów i dlaczego twój pies rozumie język "kliknięć” lepiej niż jakikolwiek inny.
Karen Pryor wprowadza czytelnika w tajniki szkolenia klikerowego - od nauki precyzyjnych kliknięć po pełne wdzięku sztuczki. Obojętne, czy masz szczeniaka, czy dorosłego psa, możesz trwale nauczyć go takich umiejętności, jak:
•    chodzenie na luźnej smyczy i spokojne witanie gości
•    zachowania wymagane względami bezpieczeństwa, na przykład przywołanie
•    w domu i na dworze
•    wesołe zabawy i nowatorskie sztuczki, na przykład noszenie przedmiotów w pysku lub zabawa w chowanego.
Na załączonej płycie DVD, doświadczeni trenerzy prezentują szkolenie klikerowe i pokazują, jak za jego pomocą nauczyć psa podstawowych umiejętności. Prosta i pozytywna metoda klikerowa pomaga w radzeniu sobie z kłopotliwymi nawykami psa i pozwala, w przyjemny dla opiekuna i dla psa sposób, uczyć go sztuczek, którymi zadziwi całą rodzinę.

sygnaly-uspokajajace

Turid Rugaas „Sygnały uspokajające"
[wydawnictwo Galaktyka, 2005]

Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie - jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila. Tymczasem nic bardziej błędnego - nasz pies mówi! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzoną umiejętność posługiwania się rozwiniętym systemem sygnałów mowy ciała. Za ich pomocą komunikuje się nie tylko z innymi psami, ale również z istotami spoza swojego gatunku. Znajomość sygnałów uspokajających, jak je nazwa Turid Rugaas, ułatwi nam wzajemne zrozumienie, nie tylko na placu szkoleniowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Pozwoli nam poznać pasjonujący świat psów.
Dzięki ludziom takim jak Turid Rugaas zaczynamy w prawdziwy sposób komunikować się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Tradycyjne metody tresury opierające się na stosowaniu siły i wymuszaniu podporządkowania się naszej woli, ustępują dziś miejsca metodom pozytywnym, polegającym na współpracy z psem, wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jedno jest pewne. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzymy na psa w ten sam sposób, co do tej pory.

agresja u psow

Joel Dehasse „Agresja u psów”
[wydawnictwo Galaktyka, 2006]

„Agresja u psów jest tym bardziej godna polecenia i zainteresowania, że jest jedną z niewielu pozycji o tej tematyce na polskim rynku.”
Lek. wet. Joanna Iracka, specjalista zaburzeń zachowania

Z wprowadzenia Autora:
„Napisałem tę książkę, żeby wyjaśnić, czym naprawdę jest agresja u psów, jakie ma oblicza. Chciałbym, żebyśmy rozumieli problemy z nią związane oraz potrafili je przewidywać i im zapobiegać. Chciałbym również, żebyśmy umieli sobie z nimi radzić i żeby pies mógł mieszkać z nami pod jednych dachem lub żyć w stadzie, stanowiąc jednocześnie minimalne zagrożenie dla otoczenia. Każdy pies może ugryźć. W ogromnej większości przypadków sprawcą ugryzienia jest zwierzę, które mieszka razem z ofiarą lub które ofiara bardzo dobrze zna. Rzadko kiedy jest to błąkający się, bezpański pies. Do ugryzień zwykle dochodzi w domu, rzadziej w miejscach publicznych. Wypadki się zdarzają i zawsze tak będzie. Zależy mi, aby rady zawarte w tym podręczniku pomogły zmniejszyć liczbę oraz stopień nasilenia ataków.”
Joël Dehasse

 

Ina (26.02.2013)

Opisy książek zaczerpnęłam ze stron:
www.lubimyczytac.pl
www.galaktyka.com.pl
www.merlin.pl
www.empik.com
www.karusek.com.pl

 
Polish (Poland)Norsk bokmål (Norway)English (United Kingdom)