Apelujemy o znakowanie psów

chipowanie

Każdy z nas myśli: „Mój pies jest grzeczny, usłuchany, przecież mi nigdy nie uciekł.” Tak jak Ty myślą w tym kraju setki osób. Czy mają rację? Patrząc na ilość psów zagubionych i trafiających do schronisk, zdecydowanie się mylą.

CHIP
Każdy pies powinien być zachipowany, czyli mieć wszczepiony mikrochip. Jest to urządzenie elektroniczne, wielkości dużego ziarnka ryżu (maksymalnie 2 x 12 mm), wszczepiane zwierzęciu pod skórę. Aplikacja chipu wygląda jak zwykły zastrzyk. Chip posiada swój niepowtarzalny numer, odczytywany specjalnym czytnikiem, który właściciel psa dostaje w formie np. naklejki do wklejenia do książeczki zdrowia.

BARDZO WAŻNE!
Numer chipa musi być zarejestrowany w stacjonarnej elektronicznej bazie danych, wiążącej ten numer z danymi zwierzęcia oraz jego właściciela.
Od 2007 roku istnieje jedna ogólnoeuropejska, darmowa baza numerów chipów wszczepionych zwierzętom domowym w Europie - European Pet Network. Baza dostępna jest przez 365 dni w roku przez całą dobę. EPN powiązana jest z lokalnymi bazami w krajach europejskich. Dzięki bazie, po rejestracji numery chipów skojarzone są z psem i jego właścicielami.

JAK ZAREJESTROWAĆ PSA?
1. Należy wejść na stronę EUROPETNET
2. Wybrać kraj (zaznaczy się na niebiesko), wtedy ukażą się lokalne bazy danych w wybranym kraju.
3. Wpisać w okienku po lewej stronie (Enter identyfication number) 15-sto cyfrowy numer chipa, wtedy w okienku poniżej (Indywidual) nastąpi przekierowanie do kraju i do bazy danych, w której dane psa i właściciela są zapisane.

W Polsce istnieją 3 krajowe bazy danych skojarzone z European Pet Network:
SAFE ANIMAL
IDENTYFIKACJA.PL Polskie Stowarzyszenie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt
ANIMAL ID

IDENTYFIKATOR
Kolejną rzeczą, którą Twój pies MUSI posiadać to identyfikator przy obroży. Identyfikator jest najprostszą i najbardziej dostępną formą informująca o właścicielu psa i podającą do niego kontakt. Pamiętajmy o tym, że nie każdy kto znajdzie psa, pomyśli o sprawdzeniu chipa. Identyfikator wiszący przy obroży zauważy zaś każdy. Dodatkowo jest to czytelna informacja o tym, że kochasz i dbasz o swojego psa. Że nie jest on bezdomny.

Jeśli Twój pies jest odpowiednio oznakowany, ma szansę szybko wrócić do Ciebie! Nieoznakowany - ma zagwarantowany pobyt w schronisku i musi liczyć na Twoją determinację w szukaniu. Wszystkie psy z Fundacji AST wychodzą zachipowane! A nowych właścicieli prosimy o zakładanie identyfikatorów!