panel_DT

„Samotność, to taka straszna trwoga.”
Dżem

 

Nasza fundacja pod swoje skrzydła przyjmuje psy porzucone, z interwencji, znalezione na ulicach, jak również te ze schronisk. Wprawdzie wydawałoby się, że schronisko jest miejscem, w którym pies może spokojnie czekać na swój nowy dom, ale niestety tak nie jest. Psy przebywające w wielkich skupiskach zwierząt, pozbawione są uwagi człowieka i podstawowego kontaktu, do którego sami je przyuczyliśmy. Samotność i warunki, w jakich przebywają (zaniedbywanie, głód, choroby, narażenia na pogryzienia, małe zimne klatki lub łańcuch) bardzo często powodują, że nasi „mniejsi bracia” popadają w depresję, zamykają się w sobie, gasną.

Pomoc, jaką zapewnia nasza fundacja psom bezdomnym to nie tylko znalezienie im nowego domu. To również zapewnienie im najlepszej opieki w tak zwanym międzyczasie. A najlepsza opieka związana jest również z tym, w jakim miejscu pies przebywa. Współpracujemy z paroma psimi hotelami, gdzie nasi podopieczni mieszkają w dobrych warunkach i otoczeni są odpowiednią troską. Ale nawet najlepszy hotel nie zastąpi prawdziwego domu. Na szczęście istnieje rozwiązanie dla tej sytuacji – instytucja Domu Tymczasowego (w skrócie zwanego DT), który pełni rolę tak zwanej „rodziny zastępczej”.

Na czym polega Dom Tymczasowy?
W wielkim skrócie – na zaoferowaniu opieki i miejsca pobytu dla psa fundacyjnego lub schroniskowego, dopóki nie znajdzie on swojego domu stałego. Dzięki temu taki pies ma zapewniony bezpieczny i spokojny kąt, bliskość człowieka i jego opiekę oraz szansę na ponowne zsocjalizowanie się z ludźmi, jak również z innymi zwierzakami. Często ma też szanse na odzyskanie zaufania do człowieka, otworzenia się i poznania na nowo świata. Ma to wielkie znaczenie w późniejszej adopcji, bo jak wiadomo ludzie wolą adoptować psa, który nie sprawia problemów.

Kto może dać Dom Tymczasowy?
Każdy, kto kocha psy, ale z różnych powodów nie może się zdecydować na przygarnięcie zwierzaka na stałe lub po prostu chce w ten sposób pomóc bezdomnym psom i fundacji.
Oczywiście trzeba mieć do tego odpowiednie warunki, predyspozycje i czas. Niektóre psy trafiające pod naszą opiekę są chore i wymagają zaawansowanej opieki. Inne dla odmiany potrzebują szkolenia i pokazania im jak wygląda normalne życie. Cześć z nich trzeba socjalizować z ludźmi i innymi zwierzakami, więc warto, aby tymczasowi opiekunowie posiadali choćby podstawową wiedzę na temat prowadzenia i wychowywania psów. W przypadku opiekunów, którzy posiadają swoje zwierzęta, ważna jest też umiejętności zaprzyjaźniania i wprowadzania do stada nowego domownika.

Na jak długo zostaje się Domem Tymczasowym?
„Tymczas” nie ma określonych ram czasowych, może trwać kilka dni, jak również kilka czy nawet kilkanaście miesięcy, z czym zawsze należy się liczyć przed podjęciem decyzji o takiej formie pomocy. Pamiętajmy, że pies jest czująca istotą, która przeżywa wszelkie zmiany i zawirowania. Dlatego dobrze jest, aby czas w fundacji, do momentu znalezienia nowego domu, spędził w jednym miejscu. Idealną sytuacją jest włączenie się opiekuna tymczasowego w aktywne poszukiwanie domu dla podopiecznego. To w końcu on najbardziej poznaje psa i wie, kto będzie mógł mu zapewnić jak najlepsze warunki.

Obowiązki Domu Tymczasowego
Tymczasowy opiekun zobowiązuje się, że będzie dbał o powierzonego mu przez fundację psa. Zapewniał mu odpowiednie posiłki, jak i wystarczającą ilość spacerów i zabawy. W przypadku psów chorych ważne jest przestrzeganie zaleceń oraz prawidłowe podawanie leków. Jeśli jest możliwość, aby opiekun przejął od fundacji część zadań takich jak wizyty weterynaryjne (np. kontrolne), to jest to dodatkowa i bardzo duża pomoc dla nas. Oczywiście bardzo mile widziane są wszelkie „relacje z dnia codziennego” i zdjęcia psiaków.

 

Fundacja AST przez cały okres pobytu psa w Domu Tymczasowym wspiera opiekunów finansowo jak i materialnie (zapewniając odpowiednią karmę i leki). Pomaga również w przypadku konieczności szkolenia. Niektórzy opiekunowie biorą na siebie część wydatków, co jest dla fundacji ogromnym odciążeniem, ale oczywiście nie jest to obowiązkowe.

Zaoferowanie domu tymczasowego dla jednego z potrzebujących psów to wielka pomoc dla nas i ogromna satysfakcja dla opiekunów, którzy stają się częścią wspólnej walki z bezdomnością zwierząt. Dzięki domom tymczasowym bezdomne psy mają możliwość oczekiwania na swój nowy dom w najlepszych z możliwych warunków.

Jeśli i Ty chciałbyś dać któremuś z naszych psów dom tymczasowy skontaktuj się z Fundacją: tel.: 0501 797 018, mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

 
Polish (Poland)Norsk bokmål (Norway)English (United Kingdom)